Ujumistehnika vs. kiirus

Kui eile kirjutasin Facebookis, nr. 1 ujumistehnika veast, mida ma igapäevaselt näen, siis Raiko kommentaar, et inimesed arvavad “ma ujun nii kiiresti ja jaksan pikalt ka, ergo mu tehnika on vinksvonks”, andis tõuke kirjutada seda, millega ma viimasel ajal palju tegelenud olen.

Nimelt ujumistehnika vs. kiirus. Kas ja kuidas need omavahel seotud on?

Sellest sügisest võtsin kasutusele uue süsteemi, mille läbi oma treenitavaid (ja iseennast) ujumises kiiremaks muuta. Esialgsed tulemused on olnud üllatavalt head ja lähevad järjepidevalt paremaks. Aga on hakanud tekkima ka platoosid. Miks? Jättes kõrvale erinevad muud põhjused, siis üks seos on siin tehnikaga. Ujumises ei ole võimalik minna kiiremaks ainult jõu arvelt vaid esialgu on vaja jõuda hea tehnikani. Siis alles saab lõplikult lihvida kiirust.

Loomulikult rohkem pingutades, saab ka kehva tehnikaga kiiremini edasi, aga tavaliselt tekitatakse seeläbi ka suurem veetakistus.
Vaatame tehnikat kätetööst lähtuvalt. Ujumise kätetöös on 4 faasi:
– haare
– tõmme
– tõuge
– taastumine ehk käe ette viimine

Kui viimast kolme on suhteliselt lihtsam omandada, siis “haare” on (harrastus)ujujatele nagu võlusõna. Haarde tegemiseks on vaja väga head tasakaalu ehk käsi ei kasutata keha tasakaalustamisel. Haaret tehakse randmest ehk näpud suunatakse basseinipõhja ning tõmme toimub vee liikumise suunas. Kui nüüd haaret ei toimu ja sirge käsi surutakse veest läbi, siis sa tegelikult võitled veega. Kui sa “tõstad kiirust”, siis tegelikult surud sa veel intensiivsemalt vett “alla” ja sisse pandud energia ei ole korrelatsioonis saadud tulemusega.

Ilus teooria ja mis see siis praktikasse panna ei ole?
Toon siia illustreeriva näite, kuidas ettekujutus ja tegelikkus ei pruugi kuidagi kokku langeda.

Ujudes sai vähemalt mõeldud, et haare toimub, aga tuhkagi! Edasine tõmme oli vähemalt kena, lohutus seegi..
Hea põhjus filmimiseks ja analüüsiks.
Peale seda sai sisse viidud muudatused, et parandada haaret ja kiirus tõusis ilma pingutust suurendamata. Nüüd on vaja uuesti filmida ja kinnitada muudatused ning töö tehnika kallal jätkub.

Muidugi peab meeles pidama, et ujumise(tehnika) parandamiseks on vaja ujuda-ujuda-ujuda.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s