Edasi.org: Kuidas pimedast ajast kasudega välja tulla.

(Artikkel on ilmunud 02.12.2021 Edasi.org lehel) Kell läheneb vaevu neljale pärastlõunal, kui kuulen kolleege kommenteerimas, et juba hämardub. Jah, oleme oma geograafilises asukohas jõudnud aasta pimedaimasse aega. Ei jää kellelgi märkamata, et läheme tööle pimedas ja naaseme koju, ikka pimedas. Niimoodi võib lausa masendus end musta keebina ümber mässida ja kevadvalgus tundub kauge unistusena. Kuidas … Loe edasi: Edasi.org: Kuidas pimedast ajast kasudega välja tulla.

Edasi.org: Treenimine kui komplekssüsteem

(Artikkel on ilmunud 01.11.2021 Edasi.org lehele) (Sissejuhatav lause) „Kui öelda, et treenimine on kompleksne süsteem, mille väljundit on pahatihti võimatu piisava täpsusega ennustada ning sisaldab olulist üllatuste võimalust, kas siis treenimisprotsess on suvaline?“ Oktoobris kihasid taaskord teadusmaailma telgitagused, kui avalikustati Nobeli preemia laureaate. Teiste seas pälvisid füüsikas selle tunnustuse Manabe, Hasselmann ja Parisi oma panuse … Loe edasi: Edasi.org: Treenimine kui komplekssüsteem

Edasi.org: Kuidas saab sport toetada minu heaolu? 

(Artikkel on ilmunud 06.10.2021 Edasi.org lehel) Lihtne on kiirel elukarussellil tiireldes unistada naudinguterohkest ja stressivabast elust, sest tundub, et inimesena otsime elust rahuldust? Kas see ka tegelikult nii on? Või peaks me kuidagi teisiti toetada oma igapäevast heaolu? „Ma ei tahtnud teisipäeval kirjutada, oleksin ebaadekvaatselt olukorda kirjeldanud! Füüsiliselt polnud ilmselt siiski viga – eks ikka … Loe edasi: Edasi.org: Kuidas saab sport toetada minu heaolu? 

Edasi.org: Jalakäijad ja ratturid kergliiklusteel – kuidas me sinna ära mahuks?

(Artikkel on ilmunud 04.09.2021 Edasi.org lehel) Mäletad veel neid aegu, kui (külateel) polnud teeperv isegi valge joonega eraldatud ja jalakäijana pidid puid ja maid autodega jagama. Rattaga ei tahtnud teeääres sõitmisest mõeldagi. Tänaseks on muutunud normaalsuseks, et iga uue (ja ka vana) tee äärde ehitatakse tee kergliikluseks. Ja seda nii Tallinnas, kui ääremaal. Viimastes vaat, … Loe edasi: Edasi.org: Jalakäijad ja ratturid kergliiklusteel – kuidas me sinna ära mahuks?

Edasi.org: Olümpiakogemus

(Artikkel on ilmunud 04.08.2021 Edasi.org lehele) Tokyo 2020 olümpiamängud toimuvad siiski! Ja Janika Lõiv on täitmas oma unistust, startides esimese naismaastikuratturina olümpial. Et tabada argipäeva, protsessi ja sellega kaasnevat, alustan treeneripäeviku pidamist juba juuli alguses, kui toimub viimane maailmakarika etapp ja olümpiastardini jääb kolm nädalat. Esmaspäev, 5. juuli 2021 Eile oli keerukas päev. Janika võistles … Loe edasi: Edasi.org: Olümpiakogemus

Edasi.org: Kellele seda treenerit vaja on?

(Artikkel on ilmunud 08.07.2021 Edasi.org lehel) „Ütlen otse välja, et tänasel päeval olen ma “nobody” ja selle tõttu ma ei oskagi öelda, et kas Sulle võiks pakkuda huvi minuga koostöö teha.“ Niimoodi kirjutas oma esimeses kirjas mulle Tokyo olümpial võistlev maastikukrossi rattur Janika Lõiv, 12.04.2016. Nii nagu Janika oli oma esimeses kirjas kõhklev, nii kuulen … Loe edasi: Edasi.org: Kellele seda treenerit vaja on?

Edasi.org: Tervisespordi olemus e mis see on ja miks on seda nii raske oma ellu lõimida.

(Artikkel on ilmunud 01.06.2021 Edasi.org lehel) On laupäeva hommik, kell on äsja kümme saanud, kui näen oma aknast, kuidas kümmekond entusiastlikku täiskasvanut teevad treeneri juhendamisel püüdlikult põlve- ja sääretõstejooksu. Argipäeval võib näha sarnast pilti, aga miskit on seal valesti – noored veavad jalgu järgi, kui õpetaja püüab neid utsitada kergele sörkjooksule. Miks keskealised on valmis … Loe edasi: Edasi.org: Tervisespordi olemus e mis see on ja miks on seda nii raske oma ellu lõimida.

Edasi.org: Kui palju sõltub tulemus varustusest?

(Artikkel on ilmunud 04.05.2021 Edasi.org lehel) Maikuu on harrastussportlastele võibolla midagi Valhalla-kogemuslikku – rassitud on läbi pimeda talve, sõrmi ja varbaid tuimestavate (üli)pikkade õuetrennide ja higist nõretavate ning kannatusi põhjustavate siseratta pingutuste ja nüüd terendab ees miskit pidustuste laadset – võistlused! No loodame, et ikka toimuvad... koroona... teada puha. Mu sportlane, kas pedaalib Prantsusmaal amatöörklubis, … Loe edasi: Edasi.org: Kui palju sõltub tulemus varustusest?

Edasi.org: Tavaline päev kontoris

(Artikkel on ilmunud 09.04.2021 Edasi.org lehel) Avan pool silma, et äratuskell vaikima sundida. Viis puudub kuuest. Magan veel hetke ja ärkan. Võtan karbist imeliku vidina, mille ühe otsa torkan telefoni taha ja kummijulla sisse surun nimetissõrme, hingan etteantud rütmis 55 sekundit sisse-välja ning ootan tulemust – roheline! Huh... pole koroonat. Tegelikult mõõtsin hommikupulssi ja pulsivariatiivust … Loe edasi: Edasi.org: Tavaline päev kontoris

Üks mõte #1: XCM füsioloogilised nõuded

Üks mõte. Lühidalt. Kahest aspektist. Pikk maastikumaraton (XCM). 3+ tundi, pikad tõusud, 1500 tõusumeetrit. Vaadates sellist profiili tekib mõte, et nii pika distantsi ja pikkade tõusude juures võiks enim kasutatav intensiivsustsoon olla anaeroobse läve kandis. Aeroobsed protsessid domineerivad. Kui võtame ette pulsi jaotumise graafikud: ... siis tundubki see niimoodi olevat - palju tööd segarežiimis ehk … Loe edasi: Üks mõte #1: XCM füsioloogilised nõuded