L’Etape du Tour 2021 – Nizza!

Lootus on, et 2021 suvel siiski toimub järjekordne harrastajate Tour de France!

Juba 2019 sügisel avaldati esimene sneak-peek L’Etape du Tour 2021 etapist! Üks huvitav maasikas on ka sees, mis esmapilgul profiili vaadates võibolla kahe silma vahele jääb 🙂

Mul kohe näpud sügelevad, et saaks aimu, mis tegelikult toimima hakkab, kuigi esimene pilk profiilile tekitas vist paljudes kerge pettumuslaine – nii lihtne?!

Aga vaatame siis esimese hooga, mida see rada meile räägib ja mis ootamas on?

Rada kulgeb Nizzast Nizzani. Käiakse ära 1600 m kõrgusel ja tullakse merepinnale tagasi. Ajaloolistele andmetele tuginedes annab ilmaennustus meile esialgselt teada, et enamuse trassist (60% ajast!) kimbutab ratturit pigem vastutuul või vastuküljekas – mmm, milline mõnu!

20EdT-weather

Olen taaskord võtnud eelmisest aastast tuttava Tavalise Juhani (päris tugev Juhan on tegelikult!) ja teinud tema andmetest lähtuvalt võistlusraja detailse simulatsiooni, millest ma siis teen üldistused ja tükeldused ja mõtestud ning loon 2021 aasta tuuri iseloomustavad simulatsioontreeningud.

20EdT-power

2021 aasta tuur tundub kaugelt vaadates, et ainult ~50% sõidust on tõusunurk rohkem kui 4 %. AGA ~25% sõidust on väga pikalt laskumine – kindlasti valdkond, kuhu tasub panna rõhku, et suudaksid seal piisavalt taastuda, läbides see optimaalselt kiiresti ja mis peamine – ohutult! Ja mis siis kui sajab?

20EdT-gradient%

Seekord on mul veel ägedamaid tehnikavõimalusi tagataskus ja kuigi all-mighty-internetis guugeldades näeme, et tõusunurgad nendel kolmel mäel on keskeltläbi 6-7 % kuni 10 %, siis minu simulatsioonid näitavad natukene teist pilti – hall joon alloleval pildil näitab tegelikke tõusunurkasid – kuni 23 %! Sellisteks katsumusteks peab valmis olema.

Aga näed umbes 50-ne minuti peal käib hall joon suurelt üles-alla – nüüd vaata järgmist kollast profiili pilti…

20EdT-gradient

… kas märkasid neid põndakaid esialgsetel graafikutel? Need on järsud nukid – hea, et sõidu alguses, aga kui seal liigselt energiat kulutad (kõigil adrekas laes – püüa siis tagasi hoida, eks..), siis lõpumäel võib 14 % tõusunurk jalale oi-oi kui valus tunduda.

20EdT-profile2

Kuna tee on enamus aega loodist väljas, siis me kõik teame, et suhteline võimsus ehk vatti kilogrammi kohta on tulemuse paika panemises võtmekomponent. Klassikaliselt võtsin ette siis ka võrdluse ja katsetasin, et mis juhtub, kui suurendada kõikide muude tingimuste samaks jäämise puhul võimsust 10% (~20′ võitu) või alandada kaalu 10% (~13′ ajalist võitu)? (NB! Viimane, on väga äärmuslik näide – kui selles ongi ressurssi alandamiseks, siis tee seda ainult väga-väga teadliku tegevusega.) Hea uudis on see, et võimsuse suurendamine annab isegi suuremat efekti!

20EdT-weight-10%

20EdT-power+10%

See oli siis päris esialgne kiire pilguheit, aga näilisesse kergusesse ei tasu kergejäeliselt suhtuda, sest maasikaid on päris elus kindlasti rohkem, kui mina oma programmidega simuleerida suudan 🙂

Aga kui tahad selleks katsumuseks tugev olla ja valmis, siis liitu minu talvise ratturite treeningkavaga ja/või maikuust spetsiifilise ettevalmistusega just selleks etapiks.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s