Ujumistehnika: Käe vette viimine

Kuigi käe vette viimise detailid tunduvad triviaalsed ja isegi tähtsusetud, siis sellest oleneb nii veealuse töö kvaliteet, kui ka võimalikud õlavigastused.

Hea käe vette viimise tehnika oleneb kolmest elemendist:
1. Käe asend vee suhtes
2. Käe vette viimise punkt
3. Käe sirutus otse õla ette

Käe asend vee suhtes

Käsi peab vette minema sõrmed ees, peopesa vaatab alla. Selline vette viimine loob head eeldused haarde tegemiseks ehk tõhusaks veealuseks tööks.

Sõrmed lõikavad esimesena vett, peapesa vaatab alla

Kahjuks näeb tihti (ja ka õpetatakse) pöial-ees käe vette viimist. Miks see nii hea ei ole? Põhiline põhjus on see, et pöial-ees sisenemine võib tekitada õlavigastusi, mida teatud aegadel peeti ujujate juures paratamatuks “kõrvalnähuks”. Teine põhjus on see, et käsi kipub liiga sügavale liikuma ja haarde tegemine on raskendatud või ei õnnestugi.

Peopesa vaatab küljele ja pöial lõikab vett

Visualiseeri!
Kujuta ette, et kätt üle tuues on su peopesasse kirjutatud saladus, mida ei tohi näha inimene, kes seisab basseini äärel. Ära näita seda talle!

Käe vette viimise punkt

Rusikareegel: kujuta ette, et kui üks käsi on ette sirutatud, siis teine käsi siseneb vette küünarnuki ja randme vahelises alas.
Kui sa aga ülesirutad ehk liiga kaugelt käe vette paned, vajub su küünarnukk tõenäoliselt enne vette, kui käsi, mis jällegi takistab hea haarde tegemist ja tavaliselt tekitab ka suurema veetakistuse.

Küünarnukk on madalamal kui ranne ja käsi

 Harjuta käe vette viimise punkti nn. kuival, kus saad teise käe pealt jälgida, kas sisenemise punkt on õige.

Käe sirutus otse õla ette

Kui käsi siseneb vette ja sirutub, siis see peab toimuma otse õla ette, ei välja- ega sissepoole. See annab hea aluse haardeks ja jõujooned liiguvad õiges suunas, mitte ei hakka kiskume keha vales suunas. Kuigi see tundub lihtsamast lihtsam, on see praktikas üks keerulisemaid toiminguid. Kui käe välja liikumist esineb vähe, siis pea kesktelje ületamist ehk käe sisse liikumist näeb väga tihti.

Käsi teeb pea ees cross-over’i

Miks on nn. cross-over halb? See paneb keha vingerdama, tekitab käärlöögi jalgadesse ja õlgadesse pinget. Lisaks on avavees sirge joone hoidmine keeruline, rääkimata suurest veetakistusest, mida see tekitab.

Visualiseeri!
Kujuta ette, et iga sirutusega peab keskmine sõrm näitama teisele poole basseini otse kella 12 suunas (õlalt vaadatuna), mitte kella 1 ega 11 suunas.

Lisaks: kuigi labasid kasutatakse rohkem jõu arendamiseks, siis need on ka väga efektiivsed õige käeasendi tekitamiseks. Valesti vette viidud laba tekitab “vale” tunde ja sunnib käe asendit korrigeerima.

Sari “Ujumistehnika” koosneb järgnevatest artiklitest:

PS! Kõik fotod on illustratiivsed ega pretendeeri 100% ideaalsele tehnikale.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s