TEADUS: Kas tugevad kerelihased annavad oma panuse rattasõidu tulemuslikkusesse?

Nagu FB lehel mainisin, toimus 07.-09.05.2014 Tartus 7s Baltimaade Sporditeaduste konverents, kus mul tänu oma juhendajale, Indrek Rannamale, õnnestus oma esimene teadusettekanne teha.

Eelmisel suvel käisid mitu-mitu triatleeti Tallinna Ülikooli laboris testimisel, kellest 9 jõudsid ka meie uuringu arvutustesse (teistel oli midagi “viga”). Muuhulgas sooritasid nad 30” spurditesti ja mõõtsime nende kerelihaste jõudlust.

Spurditest 30” @ 100 rpm

Dünamomeetril mõõdetud kerelihaste jõudlus – selleks, et kummardustes oleks rohkem väge, oleme sinna toonud ühe iidse hiiepuu!

Natukene matemaatikat ja korrelatsioonanalüüsi ja võime teha algse järelduse, et võimsus rattasõidul on rohkem seotud kõhulihastega, samas kui efektiivsus ehk kasutegur (kui palju jõudu läheb edasiliikumisse/pedaali vs. “õhku”) on rohkem seotud seljalihastega.

Siiski on tegu pilootuuringuga ja täpsustavad jätku-uuringud on ilmselgelt vajalikud, kuid kerelihaste tähtsust ei saa me kindlasti alahinnata.

Kokkuvõtte / abstrakti lugemiseks suurenda allolevat pilti.

Reinpõld, K.; Rannama, I. (2014). Is triathletes 30-s cycling sprint power and force production efficiency related to trunk muscles strength? In: Abstracts of 7th Baltic Sport Science Conference: 7th Baltic Sport Science Conference, Tartu (Estonia), 07-09 May, 2014. Tartu: Acta kinesiologiae Universitatis Tartuensis, 20 (Supplement), 47.

PS! Fotod on illustreerivad ja ei kajasta testis osalenud inimesi.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s